niedziela, 22 kwietnia 2012

V FPI - pierwsze wieści


Na stronie dostępny jest już regulamin konkursu V Festiwalu Piosenki Innej. Przypominamy, że Festiwal odbędzie się w dniach 10-12 sierpnia 2012 r. Na zgłoszenia konkursowe czekamy do 15 lipca. Od tego roku przyjmujemy je wyłącznie drogą elektroniczną pod adresem: innapiosenka@gmail.com
Znamy już też pierwsze szczegóły programowe dotyczące tegorocznego spotkania twórców piosenki z sensem i charakterem w Lubawie.

Z ogromną przyjemnością gościć będziemy laureata nagrody publiczność IV FPI - PIOTRA DĄBRÓWKĘ. Pierwszy raz natomiast lubawskiej publiczności zaprezentują się w tym roku: MAREK ANDRZEJEWSKI, TOMASZ OLSZEWSKI i KRZYSZTOF NAPIÓRKOWSKI.


Marek Andrzejewski to współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów (dziś: Federacja). Na scenie piosenki literackiej pojawił się w połowie lat 90-tych XX wieku zdobywając główne nagrody wielu ważnych wówczas konkursów (m.in. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie). Debiutował fonograficznie wraz z Grupą Niesfornych płytą "Trolejbusowy batyskaf" w 1997 roku . Sześć lat później na rynku pojawił się jego kolejny album: "Dziesięć pięter". Andrzejewski to nie tylko wykonawca autorskich piosenek, ale także aktor, związany dawniej m.in. z "Teatrem Gardzienice". W Lubawie usłyszymy go w recitalu promującym trzeci krążek "Elektryczny sweter" (premiera: 17.04.2012).

Na początku 2012 r. ukazała się nowa koncertowa płyta Tomka Olszewskiego "Jest pięknie". Znaleźć można na niej kilkanaście autorskich utworów barda z Trójmiasta wykonanych w kameralnej atmosferze z towarzyszeniem jedynie gitary akustycznej i harmonijki ustnej. I brzmi to wyśmienicie! To piosenki znane słuchaczom z płyt: "Przesiadka", "Lajf" i "Odbijany". Solowy recital odbył się w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk, z którym artysta współpracuje jako dziennikarz i prezenter. Olszewski debiutował podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej w Warszawie w 1984 roku. Jest laureatem głównej nagrody tego najważniejszego w kraju festiwalu bardów.

Krzysztof Napiórkowski zadebiutował fonograficznie w 2008 roku autorską płytą "Introspekcja", choć na scenach festiwalowych pojawia się już od kilkunastu lat. Swobodnie sięga po różne stylistyki, których wspólnym mianownikiem są wyważone, bogate kompozycje, a także pełne dystansu do świata, poetyckie teksty piosenek. Współpracował bądź współpracuje z Grzegorzem Turnauem, Michałem Jurkiewiczem, Joanną Kondrat i Jurkiem Filarem - jako autor, kompozytor, instrumentalista i producent. 13 marca 2012 r. ukazał się jego najnowszy album "Drugi oddech" - znakomicie przyjęty przez muzycznych krytyków i sympatyków piosenki z dobrym tekstem!